Дети и родители! Привет!

Дорогие читатели, "Библиотека Дружбы народов" филиал 14 "ЦБС для детей" города Севастополя приветствует вас! Когда-то этот блог был только для самых маленьких ребят. Но вы растёте, растём и мы! Теперь на этой страничке, мы на это надеемся, найдут что-то интересное для себя и ребята постарше.

"Книга — великая вещь, пока человек умеет ею пользоваться." А. Блок "Ни о чем не думает лишь тот, кто ничего не читает." Д. Дидро

четверг, 21 апреля 2011 г.

Писанка, дряпанка, крапанка, шкрябанка......


Унікальний витвір українського мистецтва – писанка. Їй присвячуються вірші та пісні. Провадяться наукові дослідження та пишуться цілі трактати. Писанка – справжня гордість нашого народу!
Однак, зауважимо, що в Україні існують іще багато видів великодніх яєць: крашанки, дряпанки, шкрябанки, мальованки, крапанки, бісерівки тощо. Саме про них піде далі мова.

Крашанки
На Великдень, на соломі
против сонця, діти
грались собі крашанками…
Тарас Шевченко
Крашанки
Крашанки
Крашанки – це пофарбовані ("красити" – фарбувати) у різні кольори відварені курячі (інколи, гусячі) яйця.Основний крашанковий колір - червоний, він символізує радість життя. Жовтий колір уособлює місяць і зорі, а також - врожай; блакитний – здоров’я; зелений - щорічне воскресіння природи; чорний з білим – пошану до духів.
Збереглися старовинні рецепти фарб для яєць: темно-червоний колір готують з відвару цибулиння. Із комах-червеців отримують яскраво-червону фарбу.
Мальованки
Мальованка
Мальованка
"Малювати" яйця можна акварельними або акриловими фарбами, або спеціальними фарбами та лаками для яєць.
Сучасні діти навіть примудряються малювати фломастерами. Але, звичайно, справжні майстри дотримуються старовинної  техніки: зварені протягом восьми хвилин яйця тримають у гарячій воді. Одне дістають, насухо витирають і ставлять у чарочку. Розфарбовують пензликом верхню частину яйця – на гарячому яйці фарба швидко висихає. Яйце перевертають і розмальовують іншу частину.

Крапанки
Легенда про крапанку
На Гуцульщині оповідають, що Діва Марія писала писанки і дарувала їх Пілатові, щоб той змилувався над її Сином. Беручи до рук яйце, Мати Божа  плакала і слізьми обливала свою роботу,  і від тих крапаючих сліз з’являлися цятки. Так виникли крапанки.
Крапанки
КрапанкиКрапанки – це найпростіші писанки.
Запалену свічку трохи нахиляють над яйцем і накрапують віск. Коли воскові плямки застигають, яйце занурюють у фарбу. Як тільки фарба висохне, яйце нагрівають, розплавлений віск обтирають – на кольоровому яйці залишаються світлі крапки. Можна також використовувати техніку мальованки – наносити різнокольорові крапки пензликом.
Найменші писанкарі ставлять крапочки … пальчиками, вмочуючи у різні фарби.

Шкрябанка
Шкрябанка
Дряпанки та шкрябанки
Виходячи з цієї дещо смішної назви, такі великодні яйця виготовляються шляхом видряпування візерунку на пофарбованій поверхні яйця.
Робота ця дуже тонка, вимагає зосередженості та  вправності.
На вишкрябування складного малюнку може піти до кількох днів. Один необережний рух - і робота втрачає свою досконалість.
Навряд чи дорослі довірять таку кропітку працю маленьким майстрам.

Наклеянки
Наклеянка
Наклеянка
Інша справа – наклеянки.
Цей вид декору пасхальних яєць виник порівняно недавно і не є класичним, але заслуговує на існування.
На білі або пофарбовані яйця наклеюються різноманітні прикраси: блискітки, мереживо, кольорові скельця, навіть, ґудзики.
Це можуть бути пофарбовані крупи або, навіть, яєчна шкаралупа іншого кольору.
Бісерки
Бісерки або бісерівки виготовляються різними шляхами.
Бісерка
Бісерка
Сире яйце видувають, просушують і натирають восковою свічкою. Потім запалюють свічку, підчеплюють голкою бісеринку та, потримавши секунду-дві над полум’ям, швидко прикладають до яйця. Нагріта бісеринка надійно приклеюється до воску.
Такі бісерки називають іще восківки.
Зараз частіше бісеринку просто приклеюють до яйця клеєм.
В інший спосіб бісеринки насилюються на нитку, яка потім викладається у візерунок і приклеюється до яйця.
Зазвичай, бісерки робили в монастирях, оздоблюючи пасхальні яйця навіть маленькими іконками, тому бісерівки часто називають монастирськими писанками.

Вишиванки
Вишиванка
Вишиванка
Маловідомий, незвичайний, але дуже цікавий, хоч і складний, спосіб прикрасити великоднє яйце – вишити його.
Так само, як вишивають рушники чи серветки звичайними нитками для вишивання, за допомогою звичайної голки.
Але яєчна шкаралупа – матеріал крихкий, тому будь-який неточний рух руки призводить до непоправного пошкодження виробу.

1 комментарий:

  1. Дивно виглядає цей допис в світлі подій останніх років. Цікаво, чи авторка хоч трохи відчуває хибність того, що відбувається. І якщо так, то чи не заважає їй те відчуття готувати доя дітей заходи з "захисту родіни"...

    ОтветитьУдалить